Haber

ABD, Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere ve Kanada İsrail’in meşru müdafaa hakkına destek verdi

ABD, Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere ve Kanada liderleri ortak bildiri yayınlayarak İsrail’in meşru müdafaa hakkını desteklediklerini vurguladı ve bir kez daha uluslararası insancıl hukuka uyulması çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İsrail-Filistin konusunda ortak açıklama yayınladı. Liderler, İsrail’in meşru müdafaa hakkına desteklerini yineledi ve sivillerin korunması da dahil olmak üzere uluslararası insani hukuka uyulması çağrısında bulundu.

REHİNLER HEMEN SERBEST BIRAKILMALI

Liderler, yaptıkları ortak açıklamada, serbest bırakılan iki ABD vatandaşının dönüşünden memnun olduklarını ve tüm rehinelerin derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtti. ABD Başkanı Joe Biden, serbest bırakılan vatandaşlarla ilgili yaptığı açıklamada, “Hamas tarafından rehin alındıktan sonra serbest bırakılan iki Amerikalıyla konuştum. Hükümetlerinin kendilerine tam destek vereceğini bildirdim.”

ORTADOĞU’DA İSTİKRAR SAĞLANACAK

Ortak açıklamada liderler, Gazze’deki ihtiyaç sahibi Filistinlilere ilk insani yardım partisinin ulaşmasını memnuniyetle karşıladılar ve gerekli gıda, su, tıbbi bakım ve diğer yardımlara sürekli ve güvenli erişimi sağlamak için bölgedeki ortaklarıyla eş zamanlı çalışma sözü verdiler. . Liderler ayrıca çatışmaların yayılmasını önlemek, ‘Ortadoğu’da istikrarı korumak’ ve siyasi çözüm ve kalıcı barış için çalışmak amacıyla bölgedeki kilit ortaklarla da dahil olmak üzere yakın diplomatik uyumu sürdürmeye kararlı olduklarını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu