Ekonomi

Alman Merkez Bankası: Alman Ekonomisi Bu Yıl Küçülecek, Enflasyon 2025’e Kadar Hedefin Üzerinde Kalacak

Alman Merkez Bankası (Bundesbank), Alman ekonomisinin bu yıl olağan dışı yüksek enflasyon nedeniyle küçüleceğini ve enflasyonun 2025 yılına kadar hedefin üzerinde kalacağını tahmin etti.

Bundesbank, Alman ekonomisine ilişkin ilk yarıyıl raporunda 2023-2024 ve 2025 yılları için büyüme ve enflasyon tahminlerini açıkladı.

Buna göre Banka, Almanya’da takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) büyüme iddiasını bu yıl için eksi yüzde 0,5’ten eksi yüzde 0,3’e, gelecek yıl için yüzde 1,7’den yüzde 1’e yükseltti. 2’ye indirdi. Banka ayrıca 2025 yılı GSYİH varsayımını da yüzde 1,4’ten yüzde 1,3’e revize etti.

Raporda, Aralık 2022’de yapılan varsayımla karşılaştırıldığında, aşağı yönlü revizyonların diğer şeylerin yanı sıra daha yüksek faiz oranları ve daha düşük rekabet gücünden kaynaklandığı belirtildi.

Bundesbank uzmanları, daha sıkı para politikasının daha yüksek finansman maliyetlerine yol açtığını ve bunun da özellikle konut inşaatlarında özel yatırımı azalttığını vurguladı.

Banka enflasyon varsayımını düşürdü

Bundesbank raporunda, bir dizi faiz artışı ve düşen elektrik fiyatlarının ardından enflasyon varsayımları aşağı yönlü revize edilirken, olağan dışı yüksek enflasyonun tüketicilerin satın alma gücünün zayıflamasına yol açtığı vurgulandı.

Aralık 2022’de bu yıl için yüzde 7,2 enflasyon öngören Bundesbank, son raporunda söz konusu oranı yüzde 6’ya indirdi.

Banka, 2023 enflasyon iddiasını yüzde 4,1’den yüzde 3,1’e indirirken, 2024 enflasyon beklentisini yüzde 2,7 olarak belirledi.

Bundesbank raporunda, “Enflasyon riskleri alt üst oldu” denildi. söylendi.

Bundesbank’ın bu yıl ve gelecek yıl için enflasyon tahminlerinin AMB’nin yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde kalması dikkat çekti.

Bundesbank Lideri Nagel’den enflasyon uyarısı

Bundesbank Lideri Joachim Nagel, “Alman ekonomisi hala yüksek enflasyonun sonuçlarıyla mücadele ediyor. Bu, vatandaşların satın alma gücünü azaltıyor” dedi. sözünü kullandı.

Nagel, “Kararlı para politikası eylemi, daha kalıcı enflasyonun ekonomik ve sosyal risklerine karşı koymanın anahtarıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu