Haber

Depremden Sonra Dükkanını Günlerce Açan Osmaniye Esnafları: “Sizin İşiniz Var mı Diyeceksiniz? Bizde İş Yok”

BURHAN DEMİRCİOĞLU

6 Şubat depremlerinin büyük yıkıma yol açtığı kentlerden biri olan Osmaniye’de iş yeri hasar gören esnafın bir kısmı işini bırakırken, bir kısmı da dükkanlarını açarak işlerine devam etmeye çalışıyor. Küçük iş Ferhat AktaşDevam ediyoruz ama geçici bir süreç dedi. Dükkanımı tamamen boşalttım 3 gün geldim dükkanın önüne oturdum ne geldim ne gittim. yani şimdi iş var mı diyeceksiniz, bizim işimiz yok.”

Kahramanmaraş Osmaniye’de iki büyük depremden etkilenen çok sayıda esnaf, işyerleri kullanılamaz hale geldiği için işini bıraktı. İş yeri hafif hasarlı olan esnaf, iş başında müşterilerini bekliyor.

“HAYATIMIZ DOĞRU YA BUNUN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM”

Osmaniye’de çok sayıda kişinin şehir dışına çıktığını belirten esnaf Ferhat Aktaş, şunları söyledi:

“Herkesin kafası karışık, şu an ne olacağı belli değil. Aslında Osmaniye’deyiz, herkesin kendine göre maddi ve manevi zararı var. Bekleyeceğiz. Bekleyeceğiz, iş yerlerinde çok can kaybı var. falan.Hepimiz evlerimizde ızdırap çekiyoruz.Yani buradaki durumumuz çok şükür, buna şükür yaşıyoruz,kaderimizde ne varsa o oluyor.Bekliyoruz,açıklama bekliyoruz,biz Açıklama bekliyoruz, ne olacak, ne olacak, tadilat bekliyoruz.Tabii şu anda Osmaniye’de çok moloz var ve onlar da kaldırılacak.Yavaş yavaş rayına oturacak.

“İŞİMİZ YOK”

Şu anda il dışında Osmaniye’mizin yarısı köylerde gitti. Devam ediyoruz ama bu süreksiz bir süreç. Dükkanımı tamamen boşalttım 3 gün geldim dükkanın önüne oturdum ne geliyor ne gidiyorum. Malımın üçte birini dükkânıma getirdim, şimdi iş var mı diyeceksiniz? İşimiz yok. Herkesin kendine göre borcu var. Mesela kendi açımdan anlatayım şu anda bankaya 700-750 bin lira kredi borcum var. Esnaf diyecek bir şey yok şu an herkes kendi devine bakıyor. Benim iddiam, Osmaniye’nin toparlanması yaklaşık bir yılı bulur. Yine de kafamıza ne olduğundan emin değiliz. Yapabileceğimiz bir şey yok, bekleyeceğiz.”

Kaynak: ANKA / Yerel

basiskelehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu