Haber

İran’da gazeteciler ABD ile işbirliği yapmakla suçlanıyor

İran yargısı, “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Emini hakkında haber hazırlayan iki kadın gazeteciyi “ABD ile işbirliği yapmakla” suçladı.

İran devlet televizyonunun haberine göre Yargı Sözcüsü Mesud Setayeshi, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tutuklu iki kadın gazeteci Nilüfer Hamidi ve Elahe Muhammedi hakkındaki suçlamalar ve yargı süreci sorulduğunda Setayeşi, şunları söyledi:

“Nilüfer Hamidi ve Elahe Muhammedi adlı iki gazeteciye yöneltilen suçlamanın Mahsa Emini Hanım’ın ölümü veya gazeteciliği ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu iki zanlı zaman zaman düşman Amerikan hükümeti ile işbirliği yapmıştır. Bu konuda yakında bir rapor yayınlanacaktır. kamuoyuna açıklanacak.”

İranlı yargı yetkilisi, gazetecilerin avukatlarının mahkemeye savunmalarını sunduğunu, kararın yazım aşamasında olduğunu ve yakında açıklanacağını bildirdi.

Mahsa Emini’nin ölümünü haber yapan iki gazeteci tutuklandı

Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen Irsat devriyeleri tarafından 13 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 13 Eylül’de ölümü ülkede infial yaratmıştı.

“Şark” gazetesi çalışanı Nilüfer Hamidi, Emini komadayken hastaneye giderek durumu kamuoyuna duyurdu ve kısa süre sonra tutuklandı.

Geçen yıl eylül ayında Mahsa Emini’nin cenazesini haber yapmak için Sakkız’a giden Hem Mihen gazetesi muhabiri Elahe Muhammedi, tutuklanmıştı.

Yargı Sözcüsü Setayeşi, Kasım 2022’de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, iki gazetecinin “ulusal güvenliğe karşı suç işlemek” suçlamasıyla tutuklandığını ve söz konusu davanın yakında karara bağlanacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu