Haber

Japonya, NATO’nun Tokyo’da irtibat ofisi açmasını planlıyor

Japonya’nın Washington Büyükelçisi Tomita Koji, NATO’nun ülkesiyle işbirliğini güçlendirmek amacıyla Tokyo’da bir irtibat ofisi açmayı planladığını duyurdu.

Büyükelçi Tomita, görev yaptığı Washington’da düzenlediği basın toplantısında, bu ay yapılacak G7 Zirvesi’nden ve son dönemdeki NATO-Japonya bağlantılarından bahsetti.

NATO’nun Japonya ile iş birliğini güçlendirmek için başkent Tokyo’da irtibat ofisi açmayı planladığını kaydeden Tomita, bu yönde çalıştıklarını söyledi.

Çin’in artan etkisi, Rusya-Ukrayna krizi ve Kuzey Kore’nin füze tehditleri karşısında Tomita, G-7 zirvesinin temasının “kurallara dayalı uluslararası düzeni güçlendirmek” olduğunu hatırlattı.

NATO, Japonya’yı ortak ülke olarak görmektedir. Kishida Fumio, bir NATO Liderler Zirvesi’ne katılan “ilk Japon başbakanı” olmak için Haziran 2022’de Madrid’e gitti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Ocak ayında Tokyo’da yaptığı açıklamada, “NATO ile değerli ortağımız Japonya arasındaki ortaklığı daha da güçlendirmenin bir yolu olacak.” diyerek daha güçlü ikili ilişkilere işaret etti. dedi.

G7 Liderler Zirvesi, 19-21 Mayıs tarihlerinde Japonya’nın ev sahipliğinde ülkenin güneybatısındaki Hiroşima şehrinde yapılacak.

reyhanli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu