Haber

Körfez ülkeleri Kuveyt’te kurulacak santralle Irak’a elektrik sağlayacak

Kuveyt Dışişleri Bakanı Salim Abdullah el-Cabir es-Sabah, ülkenin güneyinde kurulacak El-Wafra elektrik santrali ile Irak’a elektrik bağlanacağını bildirdi.

Kuveyt’in resmi haber ajansı KUNA’nın haberine göre Dışişleri Bakanı Sabah, Kuveyt ile Körfez ülkeleri arasındaki elektrik orta ilişki sistemini genişletme projesinin açılış töreninde konuştu.

Sabah, Al-Wafra santralinin Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) orta ilişki sistemini genişletme projesinin en değerli ayaklarından biri olduğunu ve oradan Irak’a elektrik bağlanacağını bildirdi.

Bu santral ile GCCIA tarihinde ilk kez kurum dışında bir ülkeye elektrik bağlantısı kurulacağını vurgulayan Sabah, söz konusu proje ile 3 bin megavatlık bir üretimin hedeflendiğini kaydetti.

Sabah, proje için gerekli prosedürlerin tamamlandığını ve 2024 sonunda hizmete açılmasının beklendiğini bildirdi.

Öte yandan açılış törenine katılan Kuveyt Yatırım Fonu Genel Müdürü Abdullah el-Ganim, elektrik orta kontak sisteminin yaygınlaştırılması projesiyle üretilecek 3 bin megavatlık elektriğin 2 bin 500 megavatından Kuveyt ve Irak’ın faydalanacağını belirtti. Kuveyt ile Körfez ülkeleri arasında.

Ganim, Al-Wafra’dan Irak’ın güneyindeki elektrik şebekesine iki yeni elektrik iletim limitinin çekileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu