Ekonomi

Kredi Kartı Borçları Nedeniyle İcra Dosya Sayısı Artıyor

SERRA TAYLAN

Elazığ Barosu avukatlarından Sadin Koç, kredi kartları ve ödenmeyen borçlar nedeniyle icra evrakı sayısındaki artışın 2024 yılında da devam edeceğini söyledi. 2024 yılının ilk 10 gününde bu sayıların 150 bin civarında olduğunu belirten Koç, “Artan faturalar, artan ihtiyaçlar ve harcamalar karşısında vatandaşlar zaten kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldi. Bu nedenle genel olarak kendi ihtiyaçlarını karşılamaya başladılar. Mevcut kredi kartlarına yükleme yaptılar, bankalardan borç almaya başladılar.”

Elazığ Barosu avukatlarından Sadin Koç, vatandaşların artan kredi kartı borçları ve icra takiplerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Koç’un açıklaması şöyle:

“İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMAYAN VATANDAŞLAR KREDİ KARTLARINDAN ÜCRET ALIYOR”

“Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik darboğaz nedeniyle icra dairelerinde artan evrak sayıları ve vatandaşların mağduriyetleri hakkında açıklama yapacağım. Öncelikle 2023 yılında 14 milyon civarında icra takibi başlatıldı. Bunlar yeni icralar. tabii ki yargılamalar.Geçmiş yıllardan gelen ve devam eden belgeler farklı tabi.2024 yılına girdiğimizde ilk 10 günde yaklaşık 150 bin yeni icra takibi başlatılmıştı.Bunun sebepleri, şu ana kadar gözlemlediğimiz kadarıyla. avukat, ülkemizde mevcut satın alma gücünün azalması, emekli maaşlarının ve asgari fiyatların düşük olması ve satın alma gücünün çok düşük seviyelerde kalması nedeniyle vatandaşların artık borçlarını ödeyememeleridir. vatandaşlar artık borçlarını ödeyemiyor. Artan faturalar, artan ihtiyaçlar ve harcamalar karşısında kendi ihtiyacını karşılayamaz hale geldi.Bu nedenle vatandaşlar mevcut kredi kartlarına yükleme yapmaya başladı. Bankalardan borç almaya başladılar. Tabii ki bankalardan kredi alamıyorlar çünkü çok önemli ve faiz oranları çok yüksek, bunun yerine bankanın kredi kartlarını alıp kullanıyorlar. Hayatta kalmaya çalışıyor. Yetkililerin bir an önce buna çözüm bulması gerekiyor. Artan icra evrakı sorununa bir çözüm bulunması gerekiyor. Aksi takdirde ilerleyen süreçte vatandaşların maddi sıkıntıları artacak ve aile içi şiddet, bireysel intihar vb. olaylar yaşanacaktır. Sorun yaşayabilirler. Buna bir çözüm bulunması gerekiyor. “Yetkililerin bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu