Haber

TÜİK’in ‘İstatistikli Gençlik’ bültenine yönelik eleştirilere yanıt: Verileri gizleme girişimi yok

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gençler arasındaki memnuniyet oranını belirlemek için hazırladıkları bültene yönelik eleştirilere yanıt vererek, araştırma sonuçlarını şeffaf bir şekilde kullanıcılarla paylaştığını duyurdu.

TÜİK, bazı internet sitelerinde yer alan ‘İstatistikli Gençlik’ bülteninin gerçeği yansıtmadığına ilişkin haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, haber bülteninde 15-24 yaş grubundaki genç nüfusa ilişkin verilen bilgilerin TÜİK tarafından yapılan hanehalkı araştırmaları ve idari kayıtlardaki son aktarma bilgilerine dayandığı belirtildi.

Açıklamada, bültende yer alan spot ve bilgilerin saha uygulaması 1-30 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen “Yaşam Memnuniyeti Araştırması”nın 2022 uygulamasına dayandığı ve söz konusu araştırmanın ölçmeyi amaçladığı belirtildi. bireylerin genel memnuniyet algıları, sosyal maliyet yargıları, temel yaşam alanlarındaki genel ve kamu hizmetlerinden memnuniyetleri. Piyasanın zaman içindeki seviyelerindeki değişimlerin takip edilmesi amacıyla 2003 yılından bu yana düzenli olarak yürütüldüğü ve sonuçların her yıl TÜİK’in web sayfasında açıklandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, araştırma kapsamında 18 yaş ve üstü bireylerle yüz yüze görüşülerek bilgi toplandığı belirtilirken, araştırma soruları arasında “Hayatınızı düşündüğünüzde kendinizi ne kadar mutlu hissediyorsunuz? bir bütün olarak?” Bireylerin memnuniyet düzeylerinin soruya verilen cevaplardan elde edildiği vurgulanmıştır.

Açıklamada, araştırmayla ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Bireyler 5’li Likert ölçeğine göre ‘çok mutlu’, ‘mutlu,’ orta, ‘mutsuz’ ve ‘çok mutsuz’ olarak cevaplanmaktadır. Veri analizinde ‘çok memnun’ ve ‘mutlu’ birleştirilerek ‘mutlu’ ‘, ‘mutsuz’ ve ‘mutsuz’, ‘çok mutsuz’ ve ‘mutsuz’ oranlarının toplamı olan yüzde 84,3, hem ‘mutlu’ hem de ‘orta derecede’ mutlu olduğunu belirten gençlerin oranıdır. Yıllara göre değişimi gösteren bilgiler haber bülteni ek tablolarında da açık bir şekilde sunulmuştur.Veri kaynakları ve detaylı tablolar haber bülteninde açık bir şekilde sunulmuştur.TÜİK tarafından bilgilerin gizlenmesi yönünde bir girişimde bulunulmadığından sonuçlar araştırmanın sonuçları şeffaf bir şekilde kullanıcılarla paylaşılmıştır.

Ne oldu?

TÜİK’in 17 Mayıs’ta açıkladığı ‘Yaşam Memnuniyeti Araştırması’ sonuçlarına göre, 2022’de 18 yaş ve üstü bireylerin yüzde 49,7’si memnun olduğunu belirtirken, orta derecede keyifli olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 34,5 ve mutsuzlardı. Hissettiğini belirtenlerin oranı ise yüzde 15,9 oldu.

18-24 yaş grubundaki genç nüfusta ise memnun olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 47,9 oldu. 18-24 yaş grubunda kendini iyi hissettiğini belirten genç erkek nüfusun oranı %44,1 olurken, genç kadın nüfusun oranı %51,9 olarak hesaplandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu